Długowieczne płoty z drewna

Trwałe ogrodzenia z drewna

Nieodpowiednio zabezpieczone sztachety z drewna szybko się dewastują oraz mogą nieodwołalnie zgubić swój pierwotny wdzięk i własności. Decydując się na zastosowanie drewna na płot wskazane jest poznać rodzaje konserwacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna należy rozpocząć od właściwego i sumiennego przygotowania materiału na ogrodzenie, ponieważ od tego zależy rezultat końcowy własnych prac. Przed zastosowaniem artykułów do osłony oraz dekoracji ogrodzeń z drewna istotne jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie nosi śladów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, jaki chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i insektami. Jak zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, wypada nanosić kolejne preparaty, jakie asekurują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli pożądamy zdołać zachować naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu określonego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy płot od środka, jednakże nie utworzy na jego powierzchni zabezpieczającego filmu. Konserwowane w ów sposób płot pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej oraz trwalszej asekuracji płotu, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który efektywniej niż w przypadku impregnatu konserwuje ogrodzenie przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drzewa były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi i opieki.

Całkowicie inaczej jest w przypadku płotów wykonanych z plastiku. Ten gatunek ogrodzeń jest w całości odporny na warunki atmosferyczne przez co nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie ulegają również biokorozji więc dogadzają swoim posiadaczom przez wiele lat.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s