Żywe płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Jakie ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Żyjące płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Zdobi ogród, ochrania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem sąsiadów. Zapewnia przyjemny cień, dostarcza schron ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy postanowić, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować płot, czy wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu przytulnych zakątków? Powinniśmy także zdecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór gatunku rośliny lub krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew a także krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie ochraniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Przeważa osąd, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” i „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Kiedy zdobędą pożądaną wysokość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone sztacheta plastikowe wybieramy iglaki odporne na chłód. Wrażliwe tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich systematycznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają podniesione pędy i prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się wytrzymałe na mrozy buki i graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, dobrze się zagęszczają, ze względu na to uzyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o przeróżnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za ramę rabat tudzież ścieżek, izolują od siebie poszczególne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najprawidłowiej, gdy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy pozyskać dość spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. Owo wyjście zdaje akuratnie egzamin także w wypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te gatunki można też strzyc, ale wtedy o wiele lepiej kwitną.

Na zielone płoty zalecane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najodpowiedniej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Choć i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy kultowe są zielone sztacheta z PCV z laurowiśni albo zimozielonych typów berberysów. Niestety , w naszych warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Wobec tego, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on nieduży (do 60-80cm), ażeby wolno go było osłonić na zimę agrowłókniną a także swobodnie wydobyć zaschnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać zwłaszcza dekoracyjny płot, warto posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy wznosimy zielony parkan spośród gatunków zrzucających liście na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, niskim, np. z iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta plastykowe strzyżone z fantazją- z krętą linką „grzbietu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednak poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s