Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet z kawałka gałęzi.

Mając na uwadze taką okoliczność, zdołamy spośród niej zaprojektować fantastyczne formy płotów. Z tej przyczyny nasz żywopłot nabędzie rzadki wygląd oraz będzie się wyróżniać pośród płotów w otoczeniu.

Rosnące na działkach oraz grząskich bagnach wierzby dawno temu zagościły w naszych ogrodach. Doceniliśmy je poprzez urodę oraz charakterystyczne kociaczki. Nie są problematyczne, pożądają jedynie dużo wilgoci oraz trochę słońca. Zaspokoją się niemal dowolną rolą.

Niewiele roślin umie też tak samo ekspresowo pobudzać stracone pędy oraz odrośle. Wierzby niezwykle łatwo odbudowują także własny system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony albo nawet ułamany odrost zagłębiony w dżdżystej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie i ufunduje zaczątek następnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na idea, tak aby z wierzb robić zaplatane przęsła w płocie czy też parkany pokryte liśćmi. Pewnie wskazane jest mieć tak odkrywcze płot. Najlepiej do wybudowania takiego ogrodzenia zastosować następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), nazywana konopianką, oraz jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają nieco jednakich cech:

aktywują proste, długie oraz niesłychanie elastyczne pędy – wskutek tego można bez trudu formować postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w skrótowym okresie możemy wypleść kompletne przęsło na płot;
niebywale swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy mamy już projekt na formę ogrodzenia, musimy zdobyć przydatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, zoczenie ich w warunkach zwyczajnych jest syzyfowe, bowiem dziko rosnące krzewy rzadko wypuszczają ogromnie długie oraz prostolinijne pędy. Najpoprawniej jest założyć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie należało zaczekać kilka latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wyłówmy nasamprzód punkt w skwerze, troszkę przez nas odwiedzane i mało widzialne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie gałązki długości 25-30 cm, które możemy pozyskać spośród dziko rosnących roślin. Przedtem trzeba je namoczyć na 24 h w wodzie, iżby się porządnie napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny prędko się grubieją, tym samym powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok czy też dwa przystajemy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy z rzadka przewyższają 2m, wskutek tego na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu pędów, jakie wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s